PLATON w ZielMANie

U1 - wideokonferencje

Opis usługi

System wideokonferencyjny powstał ze względu na dużą liczbę ośrodków, które razem tworzą sieć PIONIER. Umożliwia on nawiązanie łączności audio-wizualnej pomiędzy wszystkimi sieciami MAN i centrami KDM tworzącymi sieć PIONIER. Z racji tego, że sieć PIONIER jak również większość MAN-ów posiada szkielet 10 GigabitEthernet łączność w ramach tej usługi może być odbywana z w czasie rzeczywistym z najwyższą jakością obrazu i dźwięku. Połączenia są zestawiane przy wykorzystaniu własnej infrastruktury sieciowej pracującej w technologii IP.

W ramach projektu, każdy z ośrodków biorący w nim udział, przygotował specjalne pomieszczenie, które jest zaaranżowane i przeznaczone  celu uzyskania jak najlepszej jakości transmitowanego obrazu i dźwięku podczas wideokonferencji. Ponadto jest możliwość, aby terminal wideokonferencyjny przenieść do dowolnego pomieszczenia (laboratoriów, sal wykładowych itp.). Możliwe jest jednoczesne przeprowadzenie wideokonferencji pomiędzy wszystkimi ośrodkami MAN, jak również realizacja wielu równoległych wideokonferencji w mniejszych grupach. Przebieg konferencji  można zarchiwizować z możliwością jej późniejszego odtworzenia.

System widekonferencyjny został zaprojektowny tak, aby był elastyczny i umożliwiał bezproblemową rozbudowę jak i potencjalnie inne jego zastosowanie. Oprócz głównego monitora, wielkości 52 cale, istnieje możliwość podłączenia do terminala drugiego monitora lub projektora do prezentacji komputerowych. Kamera jest zdalnie sterowana z szerokim zakresem wyboru kierunku, pochylenia i powiększenia, z możliwością zapamiętania najczęściej używanych ustawień. Oprócz głównej kamery i mikrofonu istnieje możliwość podłączenia dodatkowo komputera PC, drugiej kamery, odtwarzacza DVD, itp.

Urządzenia kontrolujące zestawianie połączeń są zlokalizowane w dwóch węzłach sieciowych PIONIER-a. Jeden węzeł pełni role podstawowego serwera, a drugi zapasowego. Ponieważ oba węzły są tak samo wyposażone i oba są cały czas aktywne, możliwe jest realizowanie scenariusza równoległego, jednoczesnego wykorzystania obu serwerów w przypadku większego obciążenia.Projekt: "Platforma Obsługi Nauki PLATON - Etap I: Kontener uług wspólnych" nr POIG.02.03.00-00-028/08 Program Operacyjny: Innowacyjna Gospodarka

Innowacyjna gospodarka Uniwersytet Zielonogórski Unia Europejska

Zielonogórska Miejska Sieć Komputerowa ZielMAN
Konsorcjum PIONIER

Polski Internet Optyczny PIONIER
ul.Noskowskiego 12/14,
61-704 Poznań
office@pionier.gov.pl

Zielonogórska Miejska Sieć Komputerowa ZielMAN
Centrum Komputerowe
Uniwersytetu Zielonogórskiego

ul. Podgórna 50a,
65-246 Zielona Góra
tel.: (68) 328 25 25, fax.: (68) 324 40 12
ck@uz.zgora.pl

 

Akademicka Miejska Sieć Komputerowa AMSK w Szczecinie Miejska Sieć Komputerowa BIAMAN w Białymstok Miejska Akademicka Sieć Komputerowa „BYDMAN” w Bydgoszczy Śląska Akademicka Sieć Komputerowa ŚASK Centrum Komputerowe Politechniki Śląskiej w Gliwicach Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET w Krakowie Miejska Sieć Komputerowa CzestMAN w Częstochowie Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, Uniwersytet Warszawski Miejska Sieć Komputerowa KIELMAN w Kielcach Miejska Sieć Komputerowa KosMAN w Koszalinie Miejska Sieć Komputerowa LODMAN w Łodzi Lubelska Akademicka Miejska Sieć Komputerowa LubMAN Miejska Sieć Komputerowa w Opolu MAN Radom Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa NASK w Warszawie Olsztyńska Miejska Sieć Komputerowa OLMAN Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe w Poznaniu Miejska Sieć Komputerowa PulMAN w Puławach Rzeszowska Miejska Sieć Komputerowa Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa TASK Szerokopasmowa sieć komputerowa TORMAN w Toruniu Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe Zielonogórska Miejska Sieć Komputerowa ZielMAN w Zielonej Górze

D&C JARY (C) 2010 ZMSK ZielMAN